با ما همراه باشید

زنان و بارداری

علائم اولیه بارداری: 17 نشانه برای نگاه کردن به اینکه باردار هستید یا نه!

منتشر شده

در

علائم اولیه باردرای

در حالی که تست های حاملگی و سونوگرافی تنها راه برای تعیین اینکه آیا شما باردار هستید، علائم و نشانه های دیگری وجود دارد که شما میتوانید به دنبالش بگردید.اولین نشانه های دوران بارداری بیش از یک دوره از دست رفته هستند. آنها همچنین ممکن است شامل علائمی مثل بوی بد و خستگی نیز باشند.باما در ادامه این مقاله از اکسیر نیوزهمراه باشید.

نشانه ها چه زمانی شروع می شوند؟

اگر چه ممکن است عجیب به نظر برسد اما اولین هفته بارداری بر پایه تاریخ آخرین دوران قاعدگی شما استوار است. آخرین دوره قاعدگی اولین هفته بارداری است،حتی اگر واقعا باردار نشده باشید.

تاریخ تحویل مورد انتظار با استفاده از اولین روز از آخرین دوره شما محاسبه می شود. به همین دلیل، چند هفته اول که ممکن است علائم بارداری را نداشته باشید،روی دوران بارداری ۴۰ هفته ای تان نیز حساب کنید.

نشانه های بارداری در 12 هفته

علائم و نشانه هاجدول زمانی ( از دست رفته)
گرفتگی خفیفهفته 1 تا 4
دوره از دست رفتههفته 4
خستگی و کوفتگیهفته 4 یا 5
حالت تهوعهفته 4 تا 6
سوزش مانند سوزن زدن یا درد سینههفته 4 تا 6
تکرر ادرارهفته 4 تا 6
نفخهفته 4 تا 6
حالت تهوعهفته 5 تا 6
نوسانات خلقیهفته 6
تغییرات دماهفته 6
فشار خون بالاهفته 8
خستگی شدید و سوزش سر دلهفته 9
ضربان قلب سریعترهفته 8 تا 11
تغییرات در سینه و نوک پستانهفته 11
جوش صورت و پوستهفته 11
افزایش وزن قابل توجههفته 11
تابش حاملگی یا بارداریهفته 11

علائم بارداری

گرفتگی و لکه زدن در دوران اولیه بارداری

از یک تا چهار هفته،همه چیز هنوز در یک سطح سلولی رخ میدهد. تخم بارور شده یک بلاستوسیت ( گروه پر شده از سلول ها ) را ایجاد میکند که به اندام ها و قسمت های دیگر بدن منتقل می شوند. در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز ( چهار هفته بعد از لقاح، بلاستوسیت در غشا رحم قرار میگیرند). این میتواند باعث خونریزی مغزی شود که ممکن است برای یک دوره نوری اشتباه گرفته شود.

در زیر برخی از علائم خونریزی زاد و ولد آورده شده است:

 • رنگ:رنگ هر قسمت ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.
 • خونریزی: خونریزی معمولا با دوره قاعدگی معمولی شما مقایسه می شود. فقط در هنگام تمیز کردن فقط با خون موجود است.
 • درد: درد ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. با توجه به مطالعه 4539 زن، 28 درصد زنان در معرض خونریزی موضعی و خونریزی ناشی از درد هستند.
 • قسمتها:خونریزی ایمپلنت احتمالا کمتر از سه روز طول می کشد و نیازی به درمان ندارد.

همچنین از سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل و یا استفاده از مواد مخدر غیر قانونی که همراه با خونریزی شدید هستند در این دوران پرهیز کنید.

زمان غیابی در دوران اولیه بارداری

پس از تکمیل کامل تخمک،بدن شما شروع به تولید گونادوتروپین کوریونی انسان (hCG) خواهد کرد. این هورمون به بدن کمک می کند که حاملگی را حفظ کند. همچنین به تخمدانها برای رها کردن تخمک های بالغ در هر ماه دستور میدهد.

شما احتمالا چهار هفته پس از تخمک گذاری، دوره بعدی خود را از دست خواهید داد. اگر دوره نامنظم داشته باشید، می خواهید آزمایش تایید بارداری را بپذیرید. اکثر آزمایشات خانگی می تواند هورمون تستوسترون را هشت روز پس از یک دوره از دست رفته تشخیص دهند. تست بارداری قادر به تشخیص سطوح hCG در ادرار خواهد بود و اگر حامله باشید نشان میدهد.

نکات

 • آزمایش بارداری را انجام دهید تا ببینید باردار هستید یا نه.
 • اگر مثبت است، با پزشک یا ماما تماس بگیرید تا اولین قرار ملاقات قبل از زایمان را برنامه ریزی کنید.
 • اگر در معرض مصرف کردن دارو هستید،از پزشک خود بپرسید که آیا این خطری برای جنین شما در حال رشد شما دارد یا خیر.

دمای بدن در طول اولیه بارداری 

همچنین دمای بدن پایه بالاتر ممکن است نشانه ای از حاملگی باشد. دمای هسته ی بدن شما همچنین می تواند در طول ورزش یا در هوای گرم،افزایش یابد.در طول این مدت،شما باید مطمئن شوید که آب بیشتری میخورید و با احتیاط تمرین میکنید.

خستگی در دوران اولیه بارداری 

خستگی میتواند هر بار در دوران بارداری ایجاد شود. این علامت در میان علائم اولیه بارداری رایج است. سطح پروژسترون شما افزایش می یابد، که می تواند باعث خواب آلودگی شما شود.

نکات

 • هفته های اولیه بارداری می تواند باعث خستگی شما شود. یک تلاش برای به داشتن خواب کافی انجام دهید.
 • خنک نگه داشتن اتاق خواب نیز می تواند کمک کند،دمای بدن شما ممکن است در مراحل اولیه بارداری بالاتر باشد.

افزایش ضربان قلب در دوران اولیه بارداری

در حدود 8 یا 10 هفته، قلب شما ممکن است شروع به پمپاژ سریع تر و سخت تر کند. افزایش جریان خون و آریتمی ها در بارداری رایج هستند. این به طور معمول به دلیل هورمون است.افزایش جریان خون به دلیل جنین بعدا در بارداری اتفاق می افتد. در حالت ایده آل، مدیریت قبل از لقاح شروع می شود، اما اگر دچار مشکل قلبی هستید، پزشک شما می تواند به کنترل میزان مصرف داروها کمک کند.

تغییرات اولیه در سینه: سوزش ، درد و رشد

تغییرات پستان بین هفته چهارم و ششم ممکن است رخ دهد. به علت تغییر هورمون ها، احتمال دارد که سینه های شما متورم شود. این احتمال وجود دارد که بعد از چند هفته زمانی که بدن شما هورمون ها را تنظیم کرد،از بین برود.

تغییرات نوک پستان و سینه در طول هفته یازدهم نیز رخ می دهد. هورمون ها همچنان باعث ایجاد سایز سینه های شما می شوند.هاله در منطقه اطراف نوک پستان ممکن است به یک رنگ تیره تبدیل شود و بزرگتر شود.اگر شما حملات با آکنه قبل از بارداری خود را داشته اید، شما نیز ممکن است جوش زدن دوباره تجربه است.

نکات

 • یک کرست یا سینه بند مناسب برای خودتان انتخاب کنید،که بهترین نوع این کرست ها در دوران بارداری از جنس کتان می باشد و کرستی را انتخاب کنید که آزادتر است.
 • سینه بندی را انتخاب کنید که آزادی بیشتری برای سینه های شما ایجاد میکند به این دلیل که در ماه های آینده نیز سینه های شما رشد خواهند کرد.
 • در خرید سینه بند مناسب را انتخاب کنید تا به منظور اصطکاک روی نوک پستان و درد نوک پستان را کاهش دهد.

تغییر خلق و خوی در دوران اولیه بارداری 

سطوح استروژن و پروژسترون در دوران بارداری بالا خواهد بود. این افزایش می تواند خلق و خو شما را تحت تاثیر قرار دهد و شما را بیشتر تنشی یا واکنشی کند. نوسانات طبیعی در دوران بارداری رایج است و ممکن است باعث افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و ناامیدی شود.

ادرار مکرر و بی اختیاری در دوران اولیه بارداری

در دوران بارداری بدن شما میزان خون آن را افزایش می دهد. این باعث می شود که کلیه بیشتر از حد نرمال کار کند، که منجر به مایع بیشتری در مثانه شما می شود. هورمون ها همچنین نقش مهمی در سلامت مثانه ایفا می کنند.شما ممکن است در طول روز خیلی به توالت مراجعه کنید.

برای انجام

 • نوشیدن 300 میلی لیتر (کمی بیش از یک فنجان) مایعات اضافی در هر روز برای شما نیاز است.
 • برای جلوگیری از بی اختیاری ادراری برنامه مناسبی برای مراجعه به توالت را برای خود مشخص کنید.

التهاب و یبوست در دوران اولیه بارداری 

شبیه به علائم یک دوره قاعدگی، ممکن است نفخ در دوران بارداری پیش آید. این ممکن است به دلیل تغییرات هورمون است که می تواند سیستم گوارش شما را نیز مختل کند. شما ممکن است به عنوان یک نتیجه یبوست و مسدود شدن احساس کنید.یبوست همچنین می تواند احساسات نفخ شکمی را افزایش دهد.

تهوع و استفراغ در دوران بارداری

تهوع و استفراغ در صبح معمولا در حدود هفته چهارم تا ششم افزایش پیدا میکند. هر چند که بیماری صبحگاهی نامیده می شود، می تواند هر زمان در طول شبانه روز رخ دهد. دقیقا مشخص نیست که چه چیزی تهوع و استفراغ را ایجاد می کند، اما هورمون ها ممکن است نقش مهمی داشته باشند.

طبق گزارش انجمن بارداری آمریکا،در طول 12 هفته اول بارداری،بسیاری از زنانی که با مشکل تهوع و استفراغ روبرو بودند در حال کاهش است.

نکات

 • همراه داشتن یک کلوچه در کنار تختخواب تان و خوردن چند تکه تا قبل از بلند شدن، می تواند به کاهش مشکلات استفراغ و تهوع کمک کند.
 • آب زیادی بنوشید.
 • اگر نمی توانید مایعات و یا مواد غذایی را از بین ببرید، با پزشک خود تماس بگیرید.

فشار خون بالا و سرگیجه در دوران اولیه بارداری 

در بیشتر موارد فشار خون بالا یا عادی در مراحل اولیه بارداری کاهش می یابد.این فشار ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود،زیرا رگ های خونی شما دچار انقباض می شوند.

فشار خون بالا در نتیجه تعیین بارداری دشوار است.تقریبا تمام موارد فشار خون بالا در 20 هفته اول نشان دهنده مشکلات اساسی هستند. این ممکن است در دوران بارداری پیشرفت کند، اما ممکن است پیش از آن نیز وجود داشته باشد.پزشک شما در اولین معاینه خود فشار خون شما را میگیرد تا به ایجاد یک خط پایه برای فشار خون طبیعی کمک کند.

نکات

 • اگر هنوز این کار را نکرده اید ، راه گزینی به تمرینات بارداری را در نظر بگیرید.

 • یاد بگیرید چگونه به طور مرتب فشار خون خود را دنبال کنید.

 • از پزشک خود درباره دستورالعمل های غذایی شخصی برای کمک به کاهش فشار خون سوال کنید.

 • آشامیدن آب کافی و تولید به طور منظم ممکن است به جلوگیری از سرگیجه کمک کند.زمانی که از روی صندلی بلند می شوید ، ممکن است کمک کند.

حساسیت بویایی و مواد غذایی در دوران اولیه بارداری 

این علامت بیشتر گزارش شده است. شواهد علمی کمی درباره حساسیت بویایی در سه ماهه اول وجود دارد. اما ممکن است مهم باشد، زیرا حساسیت بویایی ممکن است موجب تهوع و استفراغ شود. همچنین ممکن است منجر به نگرانی های غذایی شود.

در یک بررسی، گزارش های مربوط به رابطه بین بو و حاملگی در سال های 1922 تا 2014 بررسی شد. محققین این روند را پیدا کرده اند که زنان باردار در طول سه ماهه اول میزان حساسیت بویایی آنها را شدیدتر می کنند.

افزایش وزن در دوران اولیه بارداری

افزایش وزن در انتهای سه ماهه اول شما شایع تر است. در چند ماه اول ممکن است وزن شما در حدود یک تا چهار پوند افزایش یابد. الزامات کالری برای بارداری از رژیم معمولی شما تغییر نخواهد کرد،اما به عنوان پیشرفت بارداری افزایش خواهد یافت.

در مراحل بعد، وزن بارداری اغلب بین این موارد گسترش می یابد: 

 • سینه ها (حدود 1 تا 3 پوند)
 • رحم (حدود 2 پوند)
 • جفت (1 و 1/2 پوند)
 • مایع آمنیوتیک (حدود 2 پوند)
 • افزایش یافته است حجم خون و مایع (حدود 5 تا 7 پوند)
 • چربی (6 تا 8 پوند)

سر درد در دوران بارداری پیش از موعد

هورمون ها می توانند غذا را بین معده و مری به آرامش برسانند. این اجازه می دهد که اسید معده که به سوزش ختم می شود،کنترل شود.

نکات

 • جلوگیری از سوزش مرتبط با بارداری خوردن چند وعده غذا در حجم کوچکتر در روز را به جای وعده های بزرگتر جایگزین کنید.
 • سعی کنید بعد از خوردن غذا حدود یک ساعت بنشینید تا هضم غذا بخوبی در بدن شما انجام شود.
 • در صورت نیاز به آنتی اسیدها، با پزشک خود صحبت کنید که ممکن است برای شما و کودک شما مناسب باشد.

تاب و تب بارداری و آکنه در دوران اولیه بارداری 

بسیاری از مردم ممکن است شروع به گفتن این کنند که تب و تاب بارداری را دارید، ترکیبی از افزایش حجم خون و سطح هورمون بالاتر خون بیشتری را به رگ های شما هل میدهد. این باعث می شود که غده های چربی بدن اضافه کاری کنند. این به نوبه خود به پوست شما یک ظاهر برافروخته و براق میدهد. از طرف دیگر،ممکن است صورت شما آکنه را گسترش دهد.

علائم در سه ماهه دوم کاهش می یابد

بسیاری از تغییرات بدن و علائم بارداری که در سه ماهه اول تجربه میکنید، زمانی که به سه ماهه دوم برسد، شروع به محو شدن میکند. با دکتر خود در مورد هر گونه علائمی که با زندگی روزمره شما تداخل دارند،صحبت کنید. با هم میتوانید آسودگی و راحتی را برای بارداری خود پیدا کنید.

برگرفته از: healthline

ترجمه شده توسط صادق امیدی در تیم تحریریه اکسیر نیوز

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغاتاکسیر نیوز در رسانه ها

پربیننده ها