با ما همراه باشید

سلامت کودک

خواب نوزاد ؛ نحوه تنظیم الگوهای خواب خوب برای کودک شما

منتشر شده

در

تنظیم خواب نوزاد

خواب نوزاد ؛ مراقبت از نوزاد تازه متولد شده شما باعث شادی و هیجان زیادی می شود، اما با این کار هم باعث محرومیت از خواب می شود. این یک واقعیت است: کودک تازه متولد شده در طول شب نمیتواند بخوابد، بنابراین شما هم نمیتوانید.

خبر خوب این است که کودکان ۳ تا ۶ ماه به طور معمول الگوهای خواب منظم را پرورش میدهند و تا طلوع آفتاب به خواب بروند. با رشد مغز کودک در چند ماه اول، احتمالا یک الگوی خواب را خواهید دید ،هر چند ممکن است الگویی نباشد که شما میخواهید.

به نوزاد خود کمک کنید تا الگوهای خواب مناسب خود را با دنبال کردن این مراحل ساده ایجاد کند.باما در ادامه این مقاله از اکسیر نیوز همراه باشید.

خواب نوزاد

۱) تشخیص علائمی که نشان میدهد نوزاد شما خسته است.

نوزاد یا کودک به شما اطلاع میدهد که آیا به خواب نیاز دارد یا نه. این نشانه های معمول خستگی را مشاهده کنید،از جمله:

  • مالیدن چشم ها
  • خمیازه کشیدن
  • به دور نگاه کردن
  • سرگردان

صبر نکنید تا نوزادتان سرخورده و بهونه گیر شود تا او را به تختخوابش ببرید. یک بچه سرخورده دچار مشکل شده و در خواب به سر می برد.سعی کنید یک قدم جلوتر بروید و به دنبال نشانه هایی باشید که قبل از ایراد گیر و بد خلق کردن او به خواب رفته باشد.

۲) چرخه خواب روز کودک خود را تنظیم کنید.

از ابتدا،سعی کنید به کودک خود آموزش دهید که شب هنگام خواب است و روز وقتی است که ما سرگرم هستیم.”

در طی ساعات روز،چیزها را تحریک کنید و برای نوزادتان فعال باشید.با او زیاد بازی کنید و بعد از غذا،سعی کنید او را بیدار نگه دارید، اگر چه نگران چرت زدن او هستید.

زمانی که هوا تاریک شد،پدر و مادر باید کم رنگ تر باشند و غذای او را در یک اتاق نیمه تاریک بدهید و همچنین به هر تحریک خاتمه دهید. برای مثال، نور را در حد پایین و کم نگه دارید.به تدریج، او یاد خواهد گرفت که روز و شب لذت بخش است، بنابراین او ممکن است وقتی بیرون تاریک شد،بخوابد.

۳) جدا کردن غذا از خواب

بعد از ماه اول،شما نمیخواهید بگذارید نوزاد شما به خواب برود، در حالی که شما به او غذا میدهید یا تکانش میدهید، چون شما میخواهید او بفهمد چگونه خود را برای خوابیدن آماده کند.

ممکن است اندکی غذا بخورد، اندکی چرتی بزند و یا چند بار غذا بخورد. اگر او به خواب میرود و زمانی که به او غذا میدهید میخوابد، توقف کنید و او را به تختخواب ببرید.

برخی از والدین سعی میکنند که شیر بیشترو یا غذای کودک را بدهند تا کودک را بر روی برنامه بخوابند و یا بیشتر بخوابند.این برای بچه خوب نیست.درست مثل وقتی که خیلی غذا خورده است،نوزادتان به اندازه کافی راحت نخواهد بود که خوب استراحت کند و دائم بهانه میگیرد.

توجه داشته باشید: وقتی نوزادتان را در تخت خوابش می خوابانید،هیچگاه در دهان او شیشه شیر یا پستانک را نگذارید.این کار میتواند منجر به خفگی، عفونت گوش و کرم خوردگی شود.

۴) کودک خود را پس از ۲ ماه به تغذیه روی برنامه وادار نکنید.

اگر نوزادتان به درستی وزن خود را به دست می آورد و در روز غذا میخورد،مجبور نیستید پس از ۲ ماه او را بیدار کنید.کودک شما باید برنامه خواب خودش را پیدا کند.وقتی در طی روز بیشتر غذا میخورد، نیازی به بیدار شدن و خوردن در شب ندارد.

در اینجا مواردی آورده شده است که باید کودک خود را از خواب بیدار کنید:

0 تا 2 ماهگی نوزاد

او بیشتر شب را در خواب است و غذای روزانه اش را از دست میدهد. اجازه ندهید بیش از ۴ ساعت بدون غذا بخوابد. شاید لازم باشد که کودک را بیدار کنید تا در شب غذا بخورد،اما بهتر است که سعی کنید عادت های روز کودک خود را تغییر دهید تا به بیدار کردن نوزاد خود هر ۴ ساعت در شب برای غذا خوردن ادامه دهید.

پزشک اطفال شما به شما توصیه میکند که کودک شما را نصیحت کند.برای نوزادان زودرس و یا خاص،ممکن است لازم باشد تغذیه را تنظیم کنید.

صبور باشید

به یاد داشته باشید که انتظارات تان را واقع بینانه نگه دارید.برای چند ماه اول زندگی کودک، برنامه ریزی برای خواب نامنظم و پراکنده را برنامه ریزی کنید. وقتی نوزاد میخوابد،سعی کنید بخوابید چون ممکن است تنها استراحتی باشد که برای مدتی خواهید داشت!

اگر الگوی خواب نوزاد شما ناگهان تغییر میکند، علائم بیماری را چک کنید. این میتواند نشانه هشدار از عفونت گوش باشدیا شاید یک تغییر جدید در بدن او باشد.

برگرفته از: webmd

ترجمه شده توسط صادق امیدی در تیم تحریریه اکسیر نیوز

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغاتاکسیر نیوز در رسانه ها

پربیننده ها