با ما همراه باشید

زندگی سالم

چگونه به بچه ها در مورد بلوغ جنسی بگویم؟

منتشر شده

در

بلوغ جنسی

بلوغ جنسی: برای والدین کودکان و کودکان نوپا، رشد جنسی کودکان آن ها ممکن است راه درازی به نظر برسد. اما در حقیقت، رشد جنسی در چند سال اول آغاز می شود.کودکان نوپا، پیش‌دبستانی و کودکان سنین مدرسه در یک بنیاد عاطفی برای تمایلات جنسی در بسیاری از روش های ظریف رشد می کنند.

درست زمانی که آن ها به نقاط عطف فیزیکی و احساسی مهم میرسند، مانند یادگیری برای راه رفتن یا تشخیص مادر و پدر، کودکان خردسال به مراحل مهم در نحوه تشخیص، تجربه و احساس در مورد بدن خود و نحوه شکل دادن پیوست ها به دیگران می‌پردازند.که در این سال های اولیه ایجاد می شوند به تنظیم مرحله برای برقراری ارتباط و صمیمیت در خط کمک می کنند.

با درک اینکه چگونه کودکان شما رشد می کنند و یاد می گیرند، می توانید نقش مهمی در پرورش سلامت عاطفی و فیزیکی آنها بازی کنید.باما در ادامه این مقاله از اکسیر نیوز همراه باشید.

بلوغ

خردسالان و کودکان نوپا

اولین وابستگی های احساسی نوزادان از طریق ارتباط فیزیکی که عشق آن ها را بیان می کند،با پدر و مادرشان شکل می گیرد. در آغوش گرفته شدن و لمس کردن، بوسیدن و بغل کردن، خود را در آغوش گرفته و غلغلک میذهد، به کودکان اجازه میدهد تا احساس آسودگی، مثبت و فیزیکی در ارتباط با دوست داشتن را تجربه کنند.

نوع منحصر به فرد از صمیمیت فیزیکی و پیوند عاطفی بین والدین و نوزاد می تواند بنیان اولیه فرم های بلوغ فیزیکی و عشقی باشد که بعدها به عنوان بخشی از روابط جنسی بالغ گسترش یافت.

1) بدن!!

بسیاری از والدین از پزشکان خود خواسته اند که نگرانی خود را ابراز کنند، زیرا کودکان آنها در هنگام تعویض پوشک یا بچه های خردسال خود به اندام‌های جنسی خود دست می زنند. آن ها مطمئن هستند که این رفتارها کاملا طبیعی هستند و گفته می شود که حتی کوچک ترین کودکان به طور طبیعی بدن خود را کشف می کنند. و بسیاری از کودکان، به خصوص کودکان نوپا، از برهنه بودن لذت می برند.

2) چگونه واکنش نشان میدهید؟

صدای شما، کلماتی که از آن استفاده می کنید،حالات چهره تان یکی از اولین درس های جنسی تان است. با پاسخ دادن به عصبانیت، غافلگیری و یا کلمات منفی به کودک خود یاد میدهید که این حس کنجکاوی در مورد بدن او،بخش عادی زندگی است.

3) آگاهی جنسی.

در ۲ یا ۳ سالگی کودک شروع می کند که حس یک مرد یا ماده را ایجاد کند. این آگاهی،هویت جنسیتی نامیده می شود. کودکان در این سن شروع به درک تفاوت بین پسران و دختران می کنند و می توانند خود را به عنوان یک یا دیگری تشخیص دهند. برخی افراد فکر می کنند که هویت جنس از لحاظ بیولوژیکی تعیین شده است و برخی می گویند که آن محصول یک محیط کودکانه است. به احتمال زیاد، ترکیبی از هر دو است.

و در این سن بچه ها رفتارهای خاص، به نام نقش های جنسیتی، با مذکر یا مونث بودن را شروع می کنند. نقش های جنسیتی از نظر فرهنگی مشتق شده اند:

  • جنس مذکر است؟
  • مادینه چیه؟
  • پسرها و مردها چطور رفتار می‌کنند؟
  • دخترها و زن ها چگونه رفتار می کنند؟

زمانی که شما تصمیم می گیرید که چه چیزی می خواهید به کودکان خود در مورد نقش های جنسیتی یاد دهید، از پیام هایی که هم در داخل و هم خارج از خانه دریافت می کنند آگاه باشید.

بلوغ جنسی

بچه های 3 تا 5 سال

در پیش دبستانی، اغلب کودکان حس قوی بودن یک پسر یا دختر را ایجاد کرده اند و به کاوش بدن خود حتی با هدف بیشتر ادامه میدهند. این ایده خوبی نیست که وقتی به خودشان دست میزنند، آنها را سرزنش کنیم،این فقط باعث احساس گناه و شرمندگی خواهد شد.

با این حال، والدین ممکن است بخواهند توضیح دهند که حتی با وجود اینکه احساس خوبی دارد، لمس کردن باید در مدارس خصوصی انجام شود، به اندازهای قدیمی هستند که درک کنند که برخی چیزها به معنای عمومی بودن نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی پیر هستند که درک کنند که هیچ‌کس حتی اعضای خانواده یا افراد دیگر که به آنها اعتماد دارند،هرگز نباید به گونه ای آن ها را لمس کنند که احساس ناراحتی کند.

کودک پیش دبستانی شما به یادگیری نگرش های جنسی مهم از شما ادامه خواهند داد، از این که چطور نسبت به جنس مخالف نسبت به این که چطور احساس برهنگی می کنید،واکنش نشان دهید.

1) سوالات بی پایان

زمانی که کودکان در مورد همه چیز کنجکاو می شوند، برای کودکان پیش دبستانی متداول است که سوالاتی را در مورد والدین خود مانند:

  • کودکان از کجا می‌آیند؟
  • چرا خواهر من آلت تناسلی ندارد؟

زمانی که سوالات این چنینی را مطرح می کنند سعی کنید به طور صادقانه و با اعتماد به نفس جواب دهید. پاسخ مانند  استفاده از واژه لک‌لک باعث می شود که شما نه تنها کنجکاوی بچه ها را کنار بگذارید بلکه باعث شود که والدین وقتی واقعیت را پیدا کنند، کمتر معتبر به نظر برسند. در حال حاضر صادق بودن نیز کودکان شما را ترغیب می کند که با سوالات خود در آینده به شما مراجعه کنند.

دقیقا همان چیزی را پیدا کنید که کودک شما میخواهد بداند و سپس به سوال بطور خاص پاسخ دهد. نیازی نیست تا زمانی که لازم نباشد جزئیات دقیق را توضیح دهید. برای مثال، ممکن است بگویید که یک مرد و یک زن میتواند یک نوزاد بسازند و کودک در شکم زن رشد کند. اگر این فرزند شما را راضی کند،ممکن است نیازی نباشد اطلاعات اضافی در مورد این که چگونه کودک تا بعد از آن ساخته می شود،فراهم کنید.

2) دکتر بازی کردن

در این مرحله بچه ها دوست دارند نه تنها در مورد بدن خود بلکه در مورد دیگران کنجکاو باشند. اگر شما یک پزشک با کودک دیگر را در سن و سال پیدا کنید، مهم است که بیش از حد به آن ها واکنش نشان ندهد،به آن‌ فقط یک بازی بی گناه است. البته اگر یک کودک بزرگتر یا بزرگسال در این کار دخالت داشته باشد،نگرانی شما قانونی خواهد بود.

به آرامی از کودک بخواهید که لباس بپوشد و او را با یک اسباب بازی یا بازی منحرف کند. ممکن است بخواهید این را به عنوان نشانه ای از این که کودک شما در مورد بدن کنجکاو است بردارید و یادگیری در مورد آن به شیوهای دیگر، مانند کتاب بچه ها در مورد موضوعی که برای کودکان پیش دبستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، را تسهیل کنید.

3) دوست دختر یا دوست پسر

برخی از والدین کودکان پیش دبستانی وقتی می شنوند که بچه هایشان درباره دوست پسر یا دوست دختر صحبت می‌کنند، مضطرب می‌شوند. اگر کودک شما این را می گوید، به یاد داشته باشید که کودکان همان معانی را به کلمه ای که بزرگسالان انجام میدهند،نمیدهند. اکثر کارشناسان بر این باورند که بهتر است نسبت به این نوع اخبار در حالت خنثی واکنش نشان دهید نه رفتار را تشویق کنید،بلکه نگرانی خود را نیز بیان نکنید.

بلوغ پسران

مدرسه ابتدایی ( ۶ تا ۱۰سال )

کودکان در این سن به خصوص به حاملگی، تولد و نقش های جنسیتی علاقمند هستند. پسران معمولا با پسران و دختران با دختران بازی می کنند. این هم سنی است که همسالان آنها و رسانه ها تاثیر بزرگتری بر نگرش های جنسی دارند. اگر یک منبع قابل اعتماد نیستید، کودک شما ممکن است به یک کودک یا شاید یک کودک بزرگتر برای اطلاعات در مورد رابطه جنسی،اندام های جنسی، و تولید مثل مراجعه کند و احتمال کمی وجود دارد که حقایق اصلاح شوند و کلماتی که دریافت خواهند کرد تایید شما را برآورده نخواهند کرد!

اگر کودک مدرسه ای شما از شما درباره رابطه جنسی سوال نمی کند،در مورد شروع برخی از صحبت های بین سن صحبت کنید. اگر قبلا گفته بودید که یک مرد و یک زن کودک را می‌سازند،حالا کودک شما ممکن است بخواهد بداند چطور. مانند همیشه، صادق باشید کودکان این سن وقتی اطلاعات را از دست میدهند به نتایج خود خواهند رسید. بسیاری از کودکان در مدرسه ابتدایی فرض می کنند که نوزادان زمانی ساخته می شوند که یک مرد و یک زن کنار هم می خوابند،دست هم را نگه می دارند، هم دیگر را می بوسند و بچه دار می شوند.

مسائلی که والدین کودکان دبستانی می توانند با آن روبرو شوند عبارتند از:

1) زبان بد

کودکان زبان بد و اصطلاحات نادرست را از بسیاری جاها مانند  تلویزیون، سینما، دوستانشان، و به خصوص شما، اگر از آن استفاده می کنید را انتخاب می کنند. بسیاری مواقع، آنها از این کلمات استفاده می‌ کنند ، بدون اینکه بدانند معنی آن ها چیست. ایده خوبی است که به آرامی توضیح دهید که چرا کلمه نامناسب است و کلمات بهتری را برای استفاده در زمان بعدی پیشنهاد دهید.

2) شوخی نادرست

شما اغلب کودکان را در این سن می بینید که بر روی جوک درباره رابطه جنسی، بخش های بدن، گرایش جنسی، و غیره تمرکز می کنند و برای یکدیگر تعریف می کنند و می خندند.

اما آیا آنها واقعا این ها را درک می‌کنند؟

آیا آنها متوجه می شوند که برخی از این شوخی ها میتوانند به مردم آسیب برسانند؟

مانند زبان بد، کودکان اغلب به این شوخی ها بدون درک آنها را می گویند.

به آرامی توضیح دهید که چرا این شوخی نامناسب است، سپس به یک مثال ساده درباره یک جوک تعریف کنید که هنوز کمی میخندد. و مهم است که الگوی خوبی برای کودک خود باشید به شوخی نامناسب بگویید، به خصوص آنهایی که یک گروه خاص از مردم را مسخره می‌کنند. تحمل و احترام،رفتارهای اکتسابی هستند.

3) پرندگان این کار را می کنند، زنبورها آن را انجام می‌دهند،اما چرا؟

کودکان گاهی اوقات حیوانات خانگی خود و یا حیوانات دیگر را می بینند که درگیر رفتارهای جنسی هستند. برخی با تعجب، تنفر و یا شرمندگی واکنش نشان میدهند، اما اکثر آنها کنجکاو هستند حتی اگر کمی عجیب و غریب باشند.

بعد از یک سفر گروهی به باغ وحش، موضوع داغ گفتگو برای یک گروه از کودکان ۹ ساله اغلب یک رفتار جفت گیری جالب به نظر میرسد که بین یک جفت از موجودات باغ وحش دیده می شود. زمانی که کودکان درباره آنچه که این حیوانات انجام میدهند سوال می کنند، این فرصت دیگری برای شما است که پیغامی را ارسال کنید که تمایل جنسی بخشی طبیعی از زندگی است. کنجکاوی طبیعی را تشویق کنید،اطلاعات دقیقی ارایه دهید و نگرش نسبت به تولید مثل را مدل کنید.

همانطور که کودکان رشد می کنند…

از آنجا که کودکان به درک و تجربه بدن خود ادامه میدهند، و تغییرات فیزیکی بلوغ پدیدار می شوند، نگرش و پذیرش شما به ایفای نقش مهمی در رشد سالم آنها ادامه خواهد داد.

زمانی که کودکان از لحاظ جنسی بالغ می شوند، اغلب هم هیجان زده و هم نگران رشد هستند.به خصوص زمانی که آنها متوجه رشد مو در مکان های جدید بدن، گرفتن دوره های خود، و یا داشتن رویاهای مرطوب می شوند. آنها زمان زیادی را صرف این فکر می کنند که آیا آنها عادی هستند و خودشان را با دوستانشان مقایسه می کنند. کودکان به ویژه در اوایل نیاز به اطمینان کامل دارند وقتی که به این قلمرو ناشناخته میرسند.

بلوغ می تواند زمان بسیار گیج کننده ای باشد،با تغییرات فیزیکی و عاطفی زیادی، و بچه ها باید بدانند در ماه های آینده چه انتظاری باید داشته باشند، حتی اگر بیش از حد خجالتی باشند.

با باز شدن به سوالات کودکان در مورد بدن، نوزاد، عشق و رابطه جنسی، شما صحنه را برای ادامه گفتگوها و باز بودن در زمانی که بلوغ آغاز می شود تنظیم می کنید. با استقبال از سوالات پیرامون تغییر بدن و مسائل جنسی و رفتار آنها به عنوان موضوعات کثیف یا شرم‌آور به پرورش حس سالم از خود پذیرش در کودک کمک خواهد کرد. همچنین باعث می شود که کودک شما از شما به عنوان منبعی برای اطلاعات و راهنمایی استفاده کند.

جمع آوری مطالب نوشتاری، مانند جزوه‌ها و کتاب‌ها، ممکن است به شما کمک کند و همچنین راه های موثر برای ارائه حقایق درباره رابطه جنسی، سلامت جنسی، و تغییرات فیزیکی کودک خود پیدا کنید.

برگرفته از : kidshealth

ترجمه شده توسط صادق امیدی در تیم تحریریه اکسیر نیوز

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغاتاکسیر نیوز در رسانه ها

پربیننده ها